خانه / زمین‌شناسی پایه ۱۱ / آفرینش کیهان – کهکشان راه‌شیری

آفرینش کیهان – کهکشان راه‌شیری

 

آفرینش کیهان

دانشمندان بر این باورند که خداوند، جهان هستی را بر اساس اصول و قوانین آفریده است. آن‌ها با مطالعه و شناخت نظام حاکم بر آفرینش کیهان، به دنبال کشف رازهای خلقت هستند.

 

کهکشان راه‌شیری

 در کیهان، صدها میلیارد کهکشان وجود دارد. کهکشان‌ها، توده‌ای از گاز، غبار و میلیاردها جرم آسمانی شامل ستاره‌ها، سیاره‌ها، فضای بین ستاره‌ای و … هستند که طی انفجاری بزرگ تشکیل شده‌اند. در هر کهکشان، تعدادی از اجرام مختلف، تحت تأثیر نیروهای گرانش متقابل، کنار هم جمع شده و منظومه‌ها را ساخته‌اند.

 

آفرینش کیهان و تکوین زمین – فصل نخست – بخش یکم
از مبحث نظریۀ مهبانگ تا انتهای مفهوم درسی « گرانش متقابل» کتاب درسی زمین شناسی پایه یازدهم ، تصویر سازی شده است.

 

اگر در شب‌های صاف و بدون ابر، در مکانی که آلودگی نوری ندارد،  به آسمان نگاه کنید، نواری مه مانند و کم نور، شامل انبوهی از اجرام می بینید. این نوار که، کهکشان راه شیری۱  نام دارد، یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های شناخته شده است. کهکشان راه شیری، شکلی مارپیچی دارد که منظومه‌ی  شمسی ما، در لبه‌ی یکی از بازوهای آن تشکیل شده است.

پیوند با عکاسی

عکس رو  به  رو از کهکشان راه شیری در آسمان شب، از  رصد گاه کویر خارا در اصفهان تهیه شده است. شما هم در   مکانی مناسب، از کهکشان راه شیری، عکس بگیرید و آن را   به کلاس ارائه کنید.

1 ـMilky Way Galaxy

1
همچنین ببینید 👈:  فصل اول - آفرینش کیهان و تکوین زمین

مطلب پیشنهادی

Geologic Maps: A Practical Guide to Preparation and Interpretation – نقشه‌های زمین‌شناسی: راهنمای عملی برای آمایش و تفسیر عکس

📘 نقشه‌های زمین‌شناسی: راهنمای عملی برای آمایش و تفسیر عکس✍نویسنده: ادگار وینستن اسپنسر 📘 Geologic Maps: A …

پاسخی بگذارید

Translate »