خانه / ویدئو / اسفنج‌ها؛ جاندارانی مفید برای اکوسیستم اقیانوس‌ها

اسفنج‌ها؛ جاندارانی مفید برای اکوسیستم اقیانوس‌ها

 

 

اسفنج‌ها؛ جاندارانی مفید برای اکوسیستم اقیانوس‌ها

از آب‌های نروژ در سراسر مدار قطبی تا قطب شمال سفر می‌کنیم و با تحقیقات اکتشافی بین‌المللی درباره اسفنج‌ها sponges ، جاندارانی ساده همراه می‌شویم که نقش بسیار مهمی در اکوسیستم اقیانوس بازی می‌کند.

جی او سارس، یکی از پیشرفته‌ترین کشتی‌های تحقیقاتی در نوع خود است. این کشتی برای سه هفته خانه دانشمندانی است که در یک پروژه مطالعاتی به بررسی اسفنج ها در عمق دریا می‌پردازند. یک ربات (ROV) با کنترل از راه دور کیلومترها در اعماق دریا پایین می‌رود و نمونه‌های اسفنج‌ها را جمع آوری می‌‌کند.

هانس تور رپ Hans Tore Rapp، مدیر هماهنگی این پروژه می‌گوید: «ما درباره اسفنج‌های عمق کم دانش نسبتاً خوبی داریم. مثلا درباره اکوسیستم صخره‌های مرجانی.اما هنوز نمی‌دانیم که اسفنج‌های عمق زیاد را کجا پیدا کنیم. تنوع آن‌ها چگونه است و خیلی چیزهای دیگر. حتی عملکرد زیستی‌شان هم تقریبا برایمان ناشناخته است.»

کار در این کشتی شبانه‌روزی است. هنگامی که ربات (ROV) از عمق آب باز می‌گردد، دانشمندان بلافاصله کار بررسی نمونه‌های جدید را در آزمایشگاه آغاز می‌کنند. برخی از این جانداران برای مطالعات بعدی نگهداری می‌شوند. اسفنج‌ها ترکیبات شیمیایی تولید می‌کنند که می‌تواند در صنعت لوازم آرایشی و دارو مورد استفاده قرار بگیرد.

واسیلیکی کوتسووی Vasiliki Koutsouveli، زیست‌شناس دریایی از موزه تاریخ طبیعی لندن می‌گوید: «در مورد بسیاری از گونه‌ها مشخص شده که ترکیبات شیمیایی تولید شده ضد باکتری یا ضد سرطان هستند. اما در این گونه از اسفنج‌ها هیچ چیزی نمی‌دانیم و برای همین دوست داریم آن‌ها را مطالعه کنیم.»

اسفنج های باقی‌مانده از تحقیقات آزمایشگاه در آکواریوم زنده نگاه داشته می‌شوند تا روند تغذیه آن‌ها مطالعه شود. این گونه‌ها با فیلتر کردن آب دریا مواد غذایی خود را دریافت می کنند. آن‌ها ضایعات را بازیافت و برای موجودات دریایی دیگر مواد مغذی ارزشمندی تولید می‌کنند. این آزمایش به دانشمندان نشان خواهد داد که چه باکتری‌ها و آلاینده‌هایی توسط این اسفنج‌ها فیلتر می شوند.

همچنین ببینید 👈:  چرخه آب در طبیعت The Water cycle in nature

مارتین بارت Martijn Bart، زیست‌شناس دریایی از دانشگاه آمستردام می‌گوید: «این نشان می‌دهد که اسفنج‌ها چقدر برای اقیانوس اهمیت دارند. زیرا اگر بفهمیم که آن‌ها چه چیز را از آب حذف می‌کنند می‌توانیم دریابیم که در صورت نبودن اسفنج‌ها و تمیز نکردن آب توسط آن‌ها چه ضایعاتی در آب اقیانوس باقی می‌ماند.

این پروژه در روزهای اول کار خود چندین گونه جدید اسفنج کشف کرده است. تا کنون ۸ هزار گونه از این موجودات دریایی از اسفنج‌های چند سانتی‌متری تا گونه‌های چندین متری آن کشف شده‌اند. اما دو برابر این مقدار هنوز ناشناخته باقی مانده است.

هانس توره رپ، محقق تنوع زیستی از دانشگاه برگن در این‌باره می‌گوید: «پروژه ما بر آب‌های اطلس شمالی متمرکز شده است که اقیانوسی بزرگ است. اما نه در مقابل تمامی آب‌های زمین. ما با وجود این همه تلاش، تنها نوک کوه یخ را می‌بنیم. بنابراین علوم پایه بسیاری باید شریک کار ما شوند که وقت و هزینه زیادی خواهد برد اما در نهایت باید انجام شود.»

اسفنج‌ها بیش از ۵۰۰ هزار سال در عمق اقیانوس‌ها زندگی کرده‌اند. بهترین راه برای درک این موجودات شکننده، محافظت از آن‌ها در سال‌های پیش رو خواهد بود.

پاسخی بگذارید

Translate »