خانه / ویدئو / دانش ما درباره کره زمین جدید است

دانش ما درباره کره زمین جدید است

 

 

 

دانش ما درباره کره زمین جدید است

قطر سیاره ما ۱۲ هزار و ۷۴۲ کیلومتر است: اندازه زمین دو برابر مریخ Mars و کمی بزرگتر از زهره Venus است. نیم میلیارد سال از عمر سیاره ما می‌گذرد اما بخش زیادی از دانش ما درباره زمین، جدید است. تا پانصد سال پیش هنوز تصور می کردند که خورشید به دور زمین می‌چرخد.

نیچی دامیکو Nichi D’Amico، از موسسه ملی اختر فیزیک ایتالیا INAF (Italian National Institute for Astrophysics) می‌گوید: «تمامی دانش ما درباره این‌که منظومه شمسی چگونه کار می‌کند، تقریباً جدید است.از گالیله و نیوتون حرف می‌زنم. بدیهی است که کارهای آن‌ها دریچه کاملاً تازه‌ای را پیش روی ما گشود. قبلاً تصور می‌شد که زمین مرکز عالم است. الان می دانیم که کره زمین عضوی از منظومه شمسی است و خورشید در مرکز آن است. منظومه شمسی هم در گوشه‌ای از کهکشانی واقع شده که به نوبه خود بخشی از کل هستی است. خب تمام این‌ها نگاهمان را نسبت به کره زمین و نسبت به این‌که ما که هستیم تغییر می دهد.»

فناوری‌های ماهواره‌ای، تحولات زمین از نگاه ماهواره‌ها

البته فناوری‌های فضا و پیشرفت این فناوری‌ها، چشم‌اندازی روشن تر در اختیار ما قرار داده است نسبت به این‌که هستیم و در کجای این جهان قرار داریم.

هم اکنون آژانس فضای اروپا مجهز به ۱۵ ماهواره رصد زمین است که اطلاعات و داده‌ های مختلف از میزان رطوبت خاک زمین گرفته تا گرانش زمین را به مرکز استراتژی علوم مربوط به رصد زمین در رم می‌فرستند.

این ماهواره‌ها تصویر کاملی از کل زمین به ما می‌دهند و همه نوع اطلاعات از رطوبت خاک گرفته تا شدت شتاب جاذبه زمین را برای شما گردآوری می‌کنند. حتی اخیراً جابجایی کوچکی را در قطب‌های مغناطیسی زمین مشاهده کرده‌اند.

همچنین ببینید 👈:  استخراج عناصر کمیاب خاکی از پسماندهای صنعتی

میکائل رَست، مدیر مرکز استراتژی علوم مربوط به رصد زمین می‌گوید: «شبکه ایستگاه‌های زمینی ما از داخل اتاقی در مرکز ما کنترل می‌شود. در اینجا می‌توانیم وضعیت ایستگاه های «کیرونا» در سوئد، «ماترا» در جنوب ایتالیا و «اسوالبارد» در نروژ را ببینیم. در این لحظه قطب مغناطیسی زمین هر سال ۴۰ کیلومتر جابجا می‌شود و احتمالا به سوی وارونگی قطب‌های مغناطیسی زمین می‌رویم که وقتش هم گذشته است. هفتصد هزار سال است که قطب‌های زمین وارونه نشده و ممکن است طی چند هزار سال آینده جای قطب‌های مغناطیسی زمین عوض شود.»

حتی وضعیت آب و هوای دوردست ترین نقاط سیاره را می توان با دقتی بی‌سابقه از فضا سنجید.

ماهواره موسوم به کرایوستات Cryosat که در سال ۲۰۱۰ میلادی به فضا پرتاب شد تأثیرحقیقی گرم شدن آب و هوای زمین را بر نواحی قطبی نشان می‌دهد.

میکائل رَست Michael Rast می‌گوید: «سال گذشته میلادی (سال ۲۰۱۶) گرمترین تابستان قطبی بود که تاکنون داشته‌ایم و یخ قطبی به سرعت کم می‌شود. در این لحظه هر سال ۱۲۵ کیلومتر مکعب یخ‌های قطب جنوب و سه برابر این مقدار یخ‌های گرینلند Greenland را از دست می‌دهیم.»
زمین سیاره‌ای بسیار پویاست و بسیاری از تغییرات آن چرخه‌های طبیعی زمین است. از قرن پیش تاکنون معلوم شده که نوع بشر بر زمین تأثیر گذاشت و گسیل گازهای گلخانه‌ای آب و هوای زمین را تغییر داده است.

ژوزف آشباخر Josef Aschbacher می‌گوید: «ما سیاره زمین را تغییر داده‌ایم. باید پرسید که بهترین راه برای فهم تأثیرات عادی چیست و چگونه می‌تواند میزان آسیب را محدود کرد و حیات روی زمین را کاملاً نابود نکرد.»

همچنین ببینید 👈:  بلورهای دست ساز-ژئود با پوسته تخم مرغ-۱

سیاره زمین میلیاردها سال دیگر هم چنان تکامل خواهد یافت و تغییر خواهد کرد. چیزی که باید پرسید این است که آیا ما در آینده سیاره‌مان زمین نقشی خواهیم داشت یا نه.

مطلب پیشنهادی

Free Astronomy Magazine March-April 2018

🔭Free Astronomy Magazine March-April 2018🔭 💠2018 |English | 54 pages | True PDF | 17.2 …

پاسخی بگذارید

Translate »