خانه / کتاب / Metals and Society: An Introduction to Economic Geology – فلزات و جامعه- پیش‌درآمدی بر زمین‌شناسی اقتصادی

Metals and Society: An Introduction to Economic Geology – فلزات و جامعه- پیش‌درآمدی بر زمین‌شناسی اقتصادی

📙فلزات و جامعه
پیش‌درآمدی بر زمین‌شناسی اقتصادی

نویسندگان: نیکلاس آرنت، استفان کسلر، کلمنت گانینو

📙Metals and Society: An Introduction to Economic Geology
Nicholas Arndt, Stephen Kesler, Clément Ganino (auth.)

این کتاب مرور کلی و جامع از زمین‌شناسی اقتصادی برای زمین‌شناسان و کلیه علاقه‌مندان به صنعت مواد معدنی و عرضه جهانی مواد خام است. همچنین دربردارنده پاسخ به برخی از اظهارات و پرسش‌های علمی مهم برای مباحث جهانی‌سازی امروزه در صنعت مواد معدنی است.
در ویرایش دوم کتاب، کلیه فصل‌ها به‌طور گسترده تجدید نظر شده‌اند و نویسنده‌ای جدیدی نیز برای پوشش برخی از مطالب معادن و مباحث مرتبط با موضوع کتاب افزوده شده است. مسائل اقتصادی مربوط به بهره‌برداری از منابع معدنی در سه فصل از شش فصل کتاب مورد بحث قرار گرفته است.

این کتاب علاوه‌بر دانشجویان رشته علوم زمین، مرجعی مفید برای دانشجویان، مدرسان و پژوهشگران جغرافیا، اقتصاد و علوم اجتماعی نیز خواهد بود.

 

درباره نویسندگان

نیکلاس آرنت، دانشگاه آلپ، گرنوبل، فرانسه
استفان کسلر، دانشگاه میشیگان، آن آربور، ایالات متحده آمریکا
کلمنت گانینو، دانشگاه نیس سوفیا آنتیپولیس، لا کوت دازور فرانسه.

💠Year: 2015 |Edition: 2 |Language: English| ISBN 13: 978-3-319-17232-3| Size: 7.51 MB
Series: Springer Mineralogy

◀دریافت مستقیم ▶ ◀ Direct download▶

📌 برای دانلود تندتر و آسان‌تر ، پیشنهاد می‌شود از نرم‌افزارهای مدیریت دانلود بهره‌گیری نمایید.
📌 چنانچه لینک دانلود فایلی دچار اشکال بود، ما را باخبر سازید
Note: If the download link doesn’t work, please Report Link Problem


👥About the authors

👤Nicholas Arndt, Université de Grenoble Alpes, Grenoble, France

 

Email: arndt@ujf-grenoble.fr
Membership Number: 2007
Membership type: ORDINARY
Main Country of Residence: FRANCE
Section: EARTH & COSMIC SCIENCES
Username: narndt
Elected: 2000

Present and Previous Positions

since 1998 Professor, Université de Grenoble
1990-1998 Professor, Géosciences Rennes, Université de Rennes 1, France
1981-1990 Wissenschaftlicher Mitarbeiter, Max-Planck-Institut, Mainz, Germany
1978-1980 Assistant Professor, University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada
1975 PhD University of Toronto, Canada, Geology

Fields of Scholarship

Petrology and geochemistry of mafic and ultramafic volcanic rocks, both modern and Archean
Magmatic ore deposits
Habitat of life on the early earth

Honours and Awards

Fellow of the Geochemical Society
ISI Highly cited researcher
Senior member of the Insitut Universitaire de France


👤Stephen Kesler, University of Michigan, Ann Arbor, USA

Professor Emeritus
skesler@umich.edu

Office Information:

Room 5504
1100 North University
phone: 734.763.5057

Economic Geology

Education/Degree:

Ph.D., Stanford University, 1966

 

 

 

 

About

Geology and geochemistry of ore deposits, mineral exploration and economics, environmental geochemistry related to the recovery and use of minerals, and the regional geology of the Caribbean region, Central America and Mexico, especially as it relates to the origin and evolution of mineral deposits in this area.

 


👤Clément Ganino, University of Nice, GeoAzur, Nice, France.

 

Clément Ganino currently works at the Observatoire de la Côte d’Azur, University of Nice Sophia Antipolis. Clément
does research in Geochemistry, Geology and Petrology.

📖Table of contents (6 chapters)

Introduction

Arndt, Nicholas (et al.)

Pages 1-14

Classification, Distribution and Uses of Ores and Ore Deposits

Arndt, Nicholas (et al.)

Pages 15-40

Magmatic Ore Deposits

Arndt, Nicholas (et al.)

Pages 41-68

Hydrothermal Deposits

Arndt, Nicholas (et al.)

Pages 69-136

همچنین ببینید 👈:  بررسی تاریخ زمین (مقدمه‌ای بر علوم زمین) Investigating the History of Earth

Deposits Formed by Sedimentary and Surficial Processes

Arndt, Nicholas (et al.)

Pages 137-172

The Future of Economic Geology

Arndt, Nicholas (et al.)

Pages 173-199

 

📙فلزات و جامعه: مقدمه‌ای بر زمین‌شناسی اقتصادی
ناشر: دانشگاه گلستان
✍ مترجم: غلامحسین شمعانیان
زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 669
سال چاپ: 1392
نوبت چاپ: 1
تیراژ: 1000 نسخه
تعداد صفحات: 266
قطع و نوع جلد: وزیری (شومیز)
شابک: 9786009297191

مقدمه

در سال‌های نگارش این کتاب، ابتدا بهای فلزات به میزان بی سابقه‌ای افزایش یافت و سپس به نصف رسید (شکل ۱-۱). تقاضای فزاینده چین و دیگرکشورهای در حال توسعه عامل افزایش قیمت‌ها، و فروپاشی اقتصاد جهانی، علت سقوط قیمت‌ها بود. در زمان بالا بودن قیمت‌ها، شرکت‌های اکتشافی برای یافتن منابع جدید بسیار کوشش کردند و همین امر، باعث نیازمندی بیشتر به زمین شناسان شد که البته با کاهش قیمت‌ها، این نیازمندی نیز کاهش یافت. با بهبود وضع اقتصاد جهانی در اثر رشد سریع اقتصاد چین، جستجو برای یافتن کانسارهای جدید دوباره آغاز شد و یک بار دیگر، نیاز به زمین‌شناسان آموزش دیده احساس گردید. بسیاری از دانشجویان علوم زمین در مورد زمینه‌های مختلف زمین‌شناسی همچون زمین‌شناسی ساختمانی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی، دورسنجی و زمین فیزیک که بایسته زمین شناس اکتشافی است، از دانش گسترده‌ای برخوردارند، اما از دانش بنیادی زمین‌شناسی اقتصادی بی بهره‌اند.

ما این کتاب را به منظور پر کردن خلاء موجود در منابع در دسترس دانشجویان علوم زمین به نگارش در آوردیم. بسیاری از کتاب‌های فوق العاده ارزشمند و جدید، به توصیف دقیق مشخصات کانسارها پرداخته‌اند و برخی در خصوص نظریه‌های جدید تشکیل کانسارها بحث می‌کنند. بعضی کتاب‌ها نیز به اختصار به جنبه‌های عمومی‌اقتصادی حاکم بر معدنکاری کانسنگها و صنعت معدن، البته معمولا به عنوان موضوع درجه دوم می‌پردازند.

همان‌طور که در فصل اول توضیح می‌دهیم، تعریف صحیح کانسنگ یا کانسارا دربردارنده مفهومی‌اقتصادی است. کانسنگ ماده طبیعی است که می‌توان آن را با سود مناسب استخراج کرد. هر رویکرد
۱- Ore ۲ - Ore deposit

صفحه ط

و جامع در این موضوع باید معیارهای تشخیص کانسار از سایر توده‌های سنگی را مورد بحث قرار دهد؛بحث‌هایی که نه فقط شامل جنبه‌های زمین‌شناسی بلکه دربرگیرنده عوامل جغرافیایی، اقتصادی و مالی موثر بر قابلیت عملیات معدنکاری باشد. پیگیری چنین بحثی حداقل نیازمند معلومات پایه درباره جنبه‌های تجاری عملیات معدنکاری و تجارت جهانی محصولات معدنی است.
هدف ما در این کتاب، فراهم آوردن اطلاعات پایه درباره جنبه‌های علمی‌مرتبط با ماهیت و منشاء کانسارها است تا توضیح دهیم چگونه، کجا و چرا فلزات و محصولات معدنی در جامعه امروزی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند و نشان دهیم که تا چه میزان، جامعه بدون این محصولات، کارکرد خود را از دست می‌دهد.

گسترش اکتشاف و توسعه کانسارها با افزایش آگاهی از آسیب پذیری محیط زیست سیاره ما به ویژه با تهدید پدیده گرم شدگی جهانی، مقارن است. فراخوان "توسعه پایدار این نوشکوفایی اقتصادی را همراهی خواهد کرد و معدنکاری، حمل و نقل، پالایش و مصرف مواد معدنی به دقت واکاوی خواهد شد. امروزه، بسیاری از دانشجویان در این باره تقریبا هیچ آموزشی نمی‌بینند (یا اگر آموزشی می‌بینند در زمینه‌های بوم شناسی و محیط زیست است که به طور کامل یا تا حدی با نگرشمنفی به معدنکاری است. در گذشته استخراج کانسارها خسارات زیادی به بخش‌های کوچکی از در سطح زمین وارد آورده‌است. بدیهی است معدنکاری بدون توجه به محیط زیست برای مدت طولانیمجاز نخواهد بود؛ اما اگر جهان نیازمند فولاد، آلومینیم یا عناصر خاکی نادره - مثلا برای ساخت توربین‌های بادی - یا مس و سیلیکا برای ساخت سلول‌های خورشیدی است، باید مواد خام استخراج شود. این موضوع و دیگر موضوعات وابسته، در این کتاب بحث شده‌است.

همچنین ببینید 👈:  کتاب- The Ocean Basins: Their Structure and Evolution -حوضه‌های اقیانوس: ساختار و تکامل آن‌‌ها، نگارش دوم

 در سرتاسر کتاب، برای نشان دادن پیچیدگی‌ها،تناقضات و معماهای مرتبط با نیازمندی جامعه به منابع معدنی، تمرینهایی ارائه شده‌است. در این باره که آیا فلزات مورد نیاز ما اساسا هیچ گاه تمام خواهد شد، بحث کرده‌ایم و به انگاشت توسعه پایدار و خسارت‌های زیست محیطی ناشی از عملیات معدنکاری توجه نموده‌ایم. امروزه بخش زیادی از نیازمندیهای کشورهای صنعتی جهان با واردات کانسنگ‌ها از کشورهای کمتر توسعه یافته برآورده می‌شود؛ در این مورد به جنبه‌های اقتصادی و
۱ - Global warming ۲ - Sustainable development ۳ - Refining ۴ - Ecology ۵ - Rare earths

صفحه ی

رفتاری آن نیز توجه داشته‌ایم. نویسنده اول این کتاب، یک فعال بازار آزاد صریح بوده؛ در حالی که نظرات نویسنده دوم فرانسوی کتاب، قدری متفاوت است. در این کتاب، از طرح دیدگاه‌های خود دریغ نورزیده‌ایم. برای دانشجویی که همه دانسته‌های خود درباره جنبه‌های اقتصادی مواد معدنی و تجارت جهانی را از رسانه‌های محلی و دیگر منابع متداول اطلاعات محلی به دست آورده‌است، بسیاری از این دیدگاه‌ها حتی تا حد شوک، شگفت آور خواهد بود، اما این باعث نمی‌شود تا به منظور سازگاری با عقاید متداول، از بیان نظریات خود کوتاهی کنیم. در عوض، آگاهانه به نگارش بسیاری از بخش‌های مرتبط، برای ترغیب بحث درباره این موضوعات مهم پرداخته‌ایم.

 در دو فصل آغازین و نیز در آخرین فصل، جنبه‌های زمین‌شناسی و اقتصادی با سهم یکسانبررسی می‌شوند. در این فصل‌ها، تعریف کانسنگ و کانسار و چگونگی طبقه‌بندی آن‌ها تبیین می‌شود و بحث می‌نماییم که مطالعه کانسارها کاملاً با اقتصاد جهانی ارتباط دارد. همچنین توضیح می‌دهیم که امکان موفقیت یک کانسار، وابستگی مستقیم با قیمت فلز داشته که خود مرتبط با تقاضای جامعه برای محصولات معدنی است. عوامل کنترل کننده این تقاضا و چگونگی برآورده شدن آن با کشف کانسارهای جدید، موضوع اصلی این فصل‌ها است. فصل دوم به ارائه تصویر کلی از توزیع جهانی کانسارها می‌پردازد؛ جایی که این کانسارها، استخراج، پالایش و سرانجام، محصولات نهایی، مصرف می‌شوند.

 سه فصل دیگر، ماهیت زمین‌شناسی بیشتری دارند. در این فصل‌ها، ماهیت و منشاء سه گروه عمده کانسارها شامل کانسارهای حاصل از فرآیندهای ماگمایی، کانسارهای حاصل از ته نشست کانی‌ها از سیالهای گرمابی و کانسارهای تشکیل شده در محیط‌های رسوبی و سطحی بررسی می‌شوند. در این فصل‌ها، بر روی فرآیندهای کانه ساز تاکید شده و از توصیف خسته کننده هر یک از کانسارها به میزان زیادی پرهیز شده‌است. همچنین به جای درج ارجاع‌های متعدد به مقالات منتشر شده، گزیده‌ای از منابع مهم اطلاعات را در پایان هر فصل آورده‌ایم. اصول فرآیندهای کانه‌ساز با بحث بر روی منتخبی از مثال‌های شناخته شده، نشان داده شده‌است.

در فصل پایانی که به آینده زمین‌شناسی اقتصادی اختصاص داده شده، درباره دو نوع از کانسنگ‌های راهبردی عناصر خاکی نادر و لیتیم- که اهمیت فزاینده‌ای در صنایع الکترونیک و حمل و نقل در قرن بیست و یک خواهند داشت، بحث شده‌است.

صفحه  ک

فهرست مطالب

ا- مقدمه
۱ - ۱ زمین‌شناسی اقتصادی چیست؟
2-1 مس در نقطه اوج و پیامدهای وابسته
3-1 کانسنگ چیست؟
4-1 کانسار چیست؟

5-1 عوامل موثر بر معدن شدن یک کانسار
1-5-1 عیار و ذخیره
2-5-1 ماهیت کانسنگ
3-5-1 موقعیت کانسار
4-5-1 عوامل فنی، اقتصادی و سیاسی
منابع بیشتر برای خواندن

۲- طبقه‌بندی، توزیع و استفاده‌های کانسنگ‌ها و کانسارها
1-2 طبقه‌بندی کانسنگ‌ها
1-1-2 طبقه‌بندی بر پایه استفاده فلز یا کانه
2-1-2 طبقه‌بندی بر پایه نوع کانی
۲ - ۲ طبقه‌بندی کانسارها
1-2-2 طبقه‌بندی بر پایه فرآیند کانی‌ساز
3-2 توزیع جهانی کانسارها

همچنین ببینید 👈:  Encyclopedia of Caves and Karst Science - دانشنامه‌ غارها و علم کارست، جان گان

1-2-2 عوامل زمین‌شناسی.
4-2 تولید و مصرف جهانی منابع معدنی
5-2 تجارت جهانی منابع معدنی

۳- کانسارهای ماگمایی .
۱ - ۳ مقدمه
۲ - ۳ کانسارهای کرومیت مجموعه بوشولد .
۳ - ۳ کانسارهای مگنتیت و عناصر گروه پلاتین مجموعه بوشولد.
۳- کانسارهای سولفیدی ماگمایی .
۱ - ۵ - ۳ کنترل کننده‌های تشکیل مایعات سولفیدی ماگمایی ..
۲ - ۴ - ۳ کنترل کننده‌های تفکیک و گرایش مایعات سولفیدی ماگمایی .
۳ - ۶ -
۳ کانسارهای نیکل سولفیدی کامیالدا
۴ - ۴ - ۳ کانسارهای نیکل سولفیدی نوریسک - تالناخ
۵ - ۴ - ۳ سایر کانسارهای سولفیدی نیکل
۵ - ۳ سایر کانسارهای ماگمایی
۱ - ۵ - ۳ الماس
منابع

۴- کانسارهای گرمابی
۱ - ۴ مقدمه
۲ - ۴ عوامل کلیدی در تشکیل کانسارهای گرمابی -
۱ - ۲ - ۴ منبع فلزات ..
۲ - ۲ - ۴ منبع و ماهیت سیال‌ها .

۴ -۳ - ۲ محرک چرخش سیال
4 -۲-۴ مکان و ساز و کارهای ته نشست
۳ - ۴ مثال‌هایی از کانسارهای گرمابی و فرآیندهای کانه‌ساز .
۱ - ۳ - ۴ کانسارهای سولفید تودهای آتشفشانزاد (VMS)
4 -۳-۲ کانسارهای پورفیری.
4 -۳-۳ کانسارهای رسوبی بروندمی‌(SEDEX)
۴ - ۳ - ۴ کانسارهای نوع دره می‌سی سی پی (MVT)
4-4- سایر انواع کانسارهای گرمابی ..
۱ - ۴ - ۴ کانسارهای مس چینه‌سان با میزبان رسوبی
۲ - ۴ - ۴ کانسارهای اورانیوم.
۳ - ۴ - ۴ کانسارهای اکسید آهن - طلا - مس (IOCG)
۴ - ۴ - ۴ کانسارهای طلا .
منابع

۵- کانسارهای حاصل از رسوبگذاری و فرآیندهای سطحی
۱ - ۵ مقدمه
۲ - ۰ کانسارهای پلاسر
۱ - ۲ - ۵ پلاسرهای طلا ..
۲ - ۰ -۲ ماسه‌های ساحلی
۳ - ۲ - ۰ الماس‌های آبرفتی .
۴ - ۲ - ۵ سایر پلاسرها: قلع، پلاتین، توریوم- اورانیوم ..
۳ - ۰ کانسارهای آهن
رسوبی

۱ - ۳ - ۵ مقدمه.
۲ - ۳ - ۰ انواع و مشخصات کانسارهای آهن
۳ - ۳ -5 سایر کانسارهای رسوبی: منگنز، فسفات، نیترات‌ها، نمک
4-5- لاتریت‌ها .
1-4-5بوکسیت
2-4-5 لاتریت‌های نیکل‌دار.
9-5-5 سایر کانسارهای لاترینی
۱ - ۵ دگرسانی برونزاد .
منابع

۶- آینده زمین‌شناسی اقتصادی
۱ - ۶ مقدمه
2-6 عناصر خاکی نادر (REE)
3-6 لیتیم
4-6 معدنکاری و اکتشاف مواد معدنی در آینده
کتابنامه
واژه نامه انگلیسی به فارسی
نمایه

📙About this Textbook

This book is a comprehensive overview of economic geology for the general geologist and anyone else interested in the minerals industry and the global supply of raw materials. It includes some thought-provoking statements and questions for discussion on globalisation and current practices in the minerals industry. In the second edition, all chapters have been extensively revised, and a new author has been added to increase coverage of some mineral deposits and topics. The economic issues surrounding the exploitation of mineral resources is discussed in three of the six chapters of the book. It deals with issues that are commonly addressed in current science reporting – the rate of exploitation of natural resources, the question of when or if these resources will be exhausted, the pollution and social disturbance that accompanies mining, the compromises and challenges that arise from the explosion in demand from China, India and other rapidly developing countries, and the moral issues that surround mining of metals in lesser- developed countries for consumption in the “first-world” countries. The book will be useful both as an introductory text for students in the earth sciences and a reference volume for students, teachers and researchers of geography, economics and the social sciences.

 


2

مطلب پیشنهادی

Geology and Habitability of Terrestrial Planets

📘 زمین‌شناسی و سیاره‌هاى‌ قابل‌ سکونت✍️ کاترین ای. فیشبو، فیلیپه لوونونه، دیوید جی دس ماریس، …

پاسخی بگذارید

Translate »